معرفی چند آفت لوبیا در روستای قره بلاغ

این سه آفت در هنگام جوانه زنی لوبیا خسارت می زنند:

1- مگس لوبیا    

مگس لوبیا (Hylemyia cilicrura) آفتی بسیار پلی فاژ است که لارو آن به بذر و یا گیاهچه اغلب گیاهان زراعی نظیر انواع لوبیا، نخود، عدس، کلم، چغندرقند، ذرت، پنبه، خیار، گندم و پیاز حمله نموده و بذر و جوانه تازه روییده و یا گیاهچه را از بین می برد. حشره کامل آن تقریباً شبیه مگس خانگی است، ولی کوچکتر می باشد. طول لارو سن آخر 7-5 میلیمتر می باشد. لارو این مگس سفید رنگ و استوانه ای شکل بوده که در قسمت سر باریک است. شفیره به رنگ قهوه ای و به طول حدود 5 میلیمتر می باشد.

لارو این مگس از هر نوع ماده آلی اعم از اینکه منشأ گیاهی یا حیوانی داشته باشد و مرده یا زنده باشد تغذیه می نماید. همچنین بذور گیاهی و سایر قسمت های زیر زمینی گیاهان زنده نیز می توانند مورد حمله لارو این مگس قرار گیرند که البته گیاهان معینی را به بقیه ترجیح می دهد. میزان خسارت این حشره شرایط محیطی می باشد. خسارت آفت بر روی لوبیا بلافاصله پس از کاشت آن اتفاق می‌افتد.

طرز تغذیه و خسارت لارو بدین نحو است که بذر گیاه را قبل از جوانه زنی در خاک از بین برده و یا به قسمتی از آن صدمه می رساند که در نتیجه، گیاه ضعیف تولید خواهد شد. اما اگر بذر از حمله آفت مصون مانده و جوانه بزند، لارو ممکن است بعداً ساقه زیر زمینی را مورد تغذیه قرار داده و در نتیجه گیاه را پژمرده و خشک کند.

این آفت زمستان را به صورت شفیره در داخل خاک می‌گذراند و حشرات کامل در اردیبهشت و خرداد ماه ظاهر شده و در داخل مواد پوسیده و یا در داخل خاک و نزدیک به دانه هایی که تازه کشت شده اند، تخمریزی می نمایند. همزمان با رشد گیاهک جوان و یا خارج شدن جوانه ها از پوسته بذور کاشته شده، تخمها نیز باز می شوند. لارو های جوان به کوتیلدون ها حمله کرده و از آنها تغذیه می نمایند. دوره رشد لاروها در دمای 12-10 درجه سانتیگراد 28-20 روز و در دمای 25-24 درجه سانتیگراد 11-8 روز به طول می انجامد. لاروها پس از تکمیل دوره رشد، در عمق 6-5 سانتیمتری خاک به شفیره تبدیل می شوند. نسل دوم آفت وقتی دمای محیط به حدود 35 درجه سانتیگراد می رسد، ظاهر می شود و حشرات این نسل پس از تابستان گذرانی، روی غلات پاییزه تخمگذاری میکنند.

 

عواملی نظیر شرایط خاک، حرارت و طوبت نسبی در زاد و ولد این مگس نقش تشدید کننده و یا محدود کننده دارند. به علاوه این حشره نسبت به خاکهای مرطوب کشش مثبت دارد و از طرفی برای پرواز و فعالیت خاکهای شخم شده را به زمین های شخم نخورده ترجیح داده و همچنین فعالیت آن در مزاع تازه آبیاری شده بیش از مزارع دیگر است. لارو مگس در داخل مواد آلی بهتر نشو و نما می نماید لذا در زمین هایی که کودهای حیوانی و یا کود سبز داده شده، دارای فعالیت بیشتری می باشد. دمای زیاد حدود 35 درجه سانتیگراد تا 100% تخم های این حشره را از بین می برد. این آفت در اراضی خشک کمتر می تواند فعالیت داشته باشد؛ به طوری که اگر رطوبت نسبی در محل تخم گذاری از 76 درصد کمتر باشد و نیز در رطوبت 55 درصد، شرایط برای فعالیت کاملاً نامساعد می گردد

روش های کنترل:

کاشت دیر هنگام مزرعه: اگر در موقع کاشت دمای خاک 15 درجه سانتیگراد باشد خسارت آفت به حداقل کاهش می یابد، زیرا در این شرایط، گیاه سریع رشد کرده و در نتیجه، خسارت وارده را ترمیم می نماید.

در صورت استفاده از مواد آلی و کودهای دامی، آن ها را باید به خوبی با خاک مخلوط کرد: این روش به منظور نامساعد کردن شرایط تخمگذاری و ایجاد تأخیر در رشد طبیعی تخمها صورت می گیرد که اجرای آن تا حدودی می تواند موثر واقع شود.

کنترل شیمیایی: ضدعفونی و آغشته کردن بذور قبل از کاشت با سم لیندین و یا ضدعفونی خاک با دیازینون گرانول به نسبت 2 کیلوگرم ماده خالص در هکتار در کاهش آلودگی موثر می باشد.

2- کرم طوقه بر

کرم طوقه بر یا شب پره زمستانی (Agrotis segetum) به ریشه و طوقه عده ای از گیاهان زراعی از قبیل لوبیا، چغندرقند، پنبه، خیار، کدو و ... حمله می کند و در ابتدای رویش گیاهان مذکور که جوان هستند صدمه زیادی می زند.

حشره کامل شب پره بزرگی است که رنگ بالهای رویی آن از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره متمایل به سیاه دیده می شود.

در طول پشت بدن لارو یک نوار باریک روشن وجود دارد. پشت سینه اول یک لکه قهوه ای یا سیاه رنگ پهن وجود دارد در سایر حلقه های بدن لارو خالهای سیاه زگیل مانندی دیده می شود که روی هریک از آنها یک مو وجود دارد. شفیره ها درون گهواره های بیضی شکلی که بوسیله لارو از خاک ساخته میشود در زیر خاک قرار دارند.

خسارت: لارو شب پره زمستانی از  طوقه گیاهان تغذیه می کند و در نتیجه یک حفره  نسبتا بزرگی در طوقه گیاه بوجود می آید که باعث خشکیدن گیاه جوان می گردد.

کرم طوقه بر معمولا زمستان را به صورت لارو بالغ در عمق 15-10 سانتیمتری خاک می گذراند. در بهار پس از گرم شدن هوا لاروهای بالغ به نزدیک سطح خاک می آیند و برای خود لانه ای از خاک به شکل گهواره تهیه می کنند و در داخل آن تبدیل به شفیره می گردند. پس از مدتی شب پره ها بیرون می آیند. حشره کامل تخمهایش را در پشت برگ های گیاهان مختلف قرار می دهد. لاروها از طوقه گیاهچه‌های لوبیا در زیر خاک تغذیه کرده و قسمت هوایی آن ها را خشک می کنند.

برای مبارزه شیمیای از طعمه پاشی استفاده می گردد: طعمه شامل: لیندین 600 تا 1000گرم، سبوس گندم 100 کیلوگرم و آب است.

3- کرم مفتولی ریشه

کرم مفتولی (Agriotes Lineatus) به گیاهان مختلفی نظیر سیب زمینی، گندم، هویج، ذرت، کاهو، گوجه فرنگی و لوبیا خسارت می زند. لارو این حشره از گیاهچه هاییکه به تازگی از جوانه زدن بذر ایجاد شده اند تغذیه می کند. بیشترین خسارت این آفت روی سیب زمینی  است که لارو آفت غدة سیب زمینی را سوراخ می کند و در داخل آن کانالهائی به طول 3-2 میلی متر بوجود می آورد و خود نیز در داخل این کانالها به سر می برد. روی ریشه گندم نیز قسمتی از آن را به صورت قلوه کن مورد تغذیه قرار می دهد.

در مورد لوبیا این آفت وارد محور اصلی گیاهچه شده و از داخل آن تغذیه می کند، که منجر به خشک شدن گیاهچه می گردد. سوسکهای ماده پس از جفت گیری به داخل خاک نفوذ کرده و در آنجا تخم خود را روی ریشة‌ میزبان قرار می دهد. تخمها پس از چند روز تفریخ می شود ولی دورة تکامل لارو طولانی و ممکن است 5-3 سال طول بکشد. لاروها در برابر خشکی بسیار حساس هستند. مرحله شفیرگی نیز در داخل خاک سپری می شود. به صورت لارو یا شفیره زمستان گذرانی می کند.

 

 

/ 2 نظر / 386 بازدید
مهدی صادقی

سلام بر دوست عزیز آمدیم برای عرض خدا قوت و تبریک توفیق ورود به ماه مبارک رمضان. [گل] در پناه حق باشید.

نیکی

خیلی خوب بود ممنون.[لبخند]